piątek, 30 sierpnia 2013

wystawa – tematy – zdradzamy!

Tak, chyba już możemy – bo pewnie kilku zainteresowanych się znajdzie :)

W tej edycji tematów mamy 17, po jednym dla każdej pary fotografów. W kolejności alfabetycznej idzie to tak:
  • dom
  • ja
  • kałuża
  • koło
  • kropka
  • miłość
  • na niby
  • nie
  • przestrzeń
  • rzeczy latające
  • samotność
  • spokój
  • starość
  • ślad
  • świat
  • zoo
  • żywioł
Przypominamy, że tytuły pochodzą z dwóch źródeł: w części przekazane zostały przez naszych uczestników (na etapie rekrutacji), w części – przez dzieci z zaprzyjaźnionej z Domkiem szkoły. Następnie tytuły dokładnie wymiksowano i spośród nich sierotka wylosowała nam siedemnaście powyższych. Nie wszystkie propozycje zostały w związku z tym przerobione na zdjęcia, bo spora partia odpadła podczas losowania... Ale może wykorzystamy je następnym razem.

Zapraszamy na wernisaż: 13 września, godzina 18.00, Galeria Domus, Stare Jatki we Wrocławiu!

piątek, 16 sierpnia 2013

przedstawiamy fotografów IV edycji

Ostatnia dwójka fotografów. Wszyscy się już znamy, pozostaje nam teraz poczekać na wernisaż, by poznać także to, co Dwóch poziomów kwintesencją, czyli obrazy. Dziekujemy wszystkim uczestnikom!

Izabela Zdziebko
O sobie:
"Urodziłam się w Wałbrzychu i bez wątpienia miejsce to wywarło znaczący wpływ na moje fotograficzne zainteresowania. Jestem absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku fotografia. Dyplom z fotografii kreacyjnej obroniłam pod opieką prof. Wojciecha Prażmowskiego. Wykładam fotografię w Krakowskiej Szkole Filmowej oraz w Otwartym Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Koordynuję działalność galerii fotograficznej Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Krakowskiego. Jestem założycielką Stowarzyszenia Fotograficznego FotoBzik  oraz  pomysłodawczynią i organizatorką ogólnopolskiego projektu twórczego Przetwórnia.  Niektóre wystawy: Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi, Galeria BWA w Tarnowie, Galeria B&B w Bielsku Białej, Galeria Pacamera w Suwałkach, Galeria Fabryka Trzciny w Warszawie, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Galeria Fotografii w Świdnicy, Galeria A1 w Krakowie, Galeria BWA Korytarz w Wałbrzychu.
Fotografia jest dla mnie procesem łączącym poszukiwanie, przypadek i metafizykę."

Co robi w wolnym czasie?
"Fotografuję bez pośpiechu i w skupieniu, podróżuję tam, gdzie lubię i tam, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi, rozmawiam z kotami, planuję, projektuję, odpoczywam.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Dwie osoby (dziecko i dorosły fotograf) otrzymują to samo zadanie fotograficzne do zrealizowania jedną fotografia. Dwa spojrzenia na ten sam temat – jakże inne moga powstawać obrazy... Czy jesteś pewien, czyje zdjęcie będzie lepsze?"


Natasza Trzeciakiewicz (lat 6)
O sobie:
Lubi owsiankę, marzy o zostaniu weterynarzem, kocha grzebać w ziemi w poszukiwaniu jej mieszkańców. Nie brzydzi się pędrakami.

Co robi w wolnym czasie?
Buduje z klocków LEGO, bawi się z przyjaciółmi, najlepiej na placu zabaw.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"TFotograf i dziecko dostają ten sam temat i muszą zrobić zdjęcie, żeby go pokazać. Później zdjęcia trafiają na wystawę i inni ludzie mogą je oglądać."

środa, 14 sierpnia 2013

przedstawiamy fotografów IV edycji

Para mieszana, przedostatnia już!

Waldemar Śliwczyński
O sobie:
Rocznik 1958. Fotograf, członek ZPAF, redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” oraz „Wiadomości Wrzesińskich”. Tworzy głównie cykle dokumentalne poświęcone społecznościom wiejskim i małomiasteczkowym.

Co robi w wolnym czasie?
Zajmuje się 
sportem, czytaniem książek, gazet i czasopism, oglądaniem albumów fotograficznych, filmów, słuchaniem muzyki, jazdą rowerem, myśleniem o niebieskich migdałach, planowaniem nowych zdjęć i działań wydawniczych, turystyką, poznawaniem nowych zakątków Polski i Europy.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Myślę, że jest to okazja do spotkania się dwóch typów myślenia o świecie, dwóch wrażliwości – dziecka i dorosłego. Dla mnie jako dorosłego jest to intelektualna przygoda. Z jednej strony lubię otrzymać jakieś zadanie fotograficzne, lubię przed wykonaniem tego jednego zdjęcia w spokoju „trawić”, „przeżuwać” zadanie, zmagać się z nim wpierw myślowo, a potem zrobić to, co najłatwiejsze, czyli samo zdjęcie. Bardzo frapujące jest, jak to samo zadanie zrealizuje dziecko, o którym nic nie wiem, a w szczególności nie wiem nawet, czy to będzie dziewczynka, czy chłopiec, w jakim będzie wieku, jaki ma temperament, zainteresowania itd. W zasadzie nic nie wiem o zadaniu, np. jaki będzie temat, czy to będzie hasło abstrakcyjne, czy konkretne. I to jest pociągające, dlatego zdecydowałem się wziąć udział w tym przedsięwzięciu." [ankiety wypełniane były przed przekazaniem tematów fotografom - uwaga red.]


Alicja Sterańczak (lat 8)
O sobie:
Lubi nowe rzeczy, przy których można się czegoś ciekawego nauczyć, bo to fajna zabawa.

Co robi w wolnym czasie?
Bawi się z przyjaciółmi, jeździ na rowerze i rolkach. Lubi poznawać świat – dlatego dużo czyta o różnych krajach i dziwnych miejscach.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Polega to na tym, jak na świat patrzy dziecko, a jak dorosły. Dziecko w parze z dorosłym zrobi zdjęcie na wybrany temat, nasze zdjęcia będą pokazane w galerii, każdy będzie mogł je zobaczyć."

wtorek, 13 sierpnia 2013

przedstawiamy fotografów IV edycji

Noooo, to dziś jest co czytać :) Doskonałe nam wyszło zestawienie postaci i wyjaśnień, przyznajcie sami. Czy spodziewacie się kaczuszek na tegorocznej wystawie?...


Krzysztof Szymoniak
O sobie:
Urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nurt” (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego „Nowy Nurt” (1994-1995). Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotografujący dziennikarz i krytyk literacki. Od roku 2000 – wykładowca akademicki. W Instytucie Językoznawstwa UAM uczy dziennikarstwa, twórczego pisania, wiedzy o mediach i wiedzy o fotografii. Współzałożyciel, wraz z Krzysztofem Kuczkowskim, gnieźnieńskiej Niezależnej Grupy Poetyckiej „Drzewo", która jesienią 2007 roku obchodziła 30-lecie istnienia. Od ponad trzydziestu lat zaprzyjaźniony z bydgoską Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). Opublikował zbiory wierszy: „Żony poetów” – 1985, „Oszustwo” – 1987, „Czarna rzeka” – 1990, „Martwa natura z człowiekiem” – 2001, „Wszędzie, skąd wracałem” – 2006, „29 prac Szymona Słupnika” – 2007, „Światłoczułość” – 2009, „Pokój bez okien” – 2009, „Poemat Amerykański” – 2011 oraz, wspólnie z Krzysztofem Kuczkowskim, książkę poetycką „Stado. Nasza mała metafizyka" – 1995. Jego wiersze trafiły do kilku antologii, w tym do zbioru „Świadectwo obecności" – 1996, antologii poezji kontrkulturowej „Droga do Ashramu" – 1998 oraz do zbioru „Krzycki 2010. Antologiaˮ – 2011. Najnowsza, dwujęzyczna Antologia z jego udziałem nosi tytuł „Free over Blood” – Londyn 2011. W roku 2005 ukazała się jego pierwsza książka prozatorska pt. „Epizody”.

W roku 2009 podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako autor  serii wydawniczej pn. Fotografowie Wielkopolski. W roku 2012 ukazał się pierwszy tom jego esejów pt. Fotografioły. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe. Tom drugi – Fotografioły 2. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe – ukazał się wiosną 2013 roku.

Co robi w wolnym czasie?
"W wolnym czasie dużo czytam (po 30 latach czytania klasyki literackiej, polskiej i światowej, teraz czytam głównie książki naukowe: historia, semiotyka, antropologia kultury, kultura i dzieje obszaru niemieckojęzycznego, językoznawstwo, cywilizacje prekolumbijskie). Natomiast w czasie wolnym od zajęć na Uczelni i czytania odpoczywam: pracując w ogrodzie, jeżdżąc na rowerze, oglądając filmy (niegroźny kinomaniak :-) na DVD."

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Dwa poziomy – to działanie fotograficzne, w którym partnerami są: dziecko i dorosły. Obaj (oboje) fotografują na ten sam temat, nie wiedząc jak do tematu podejdzie druga strona, jak go zrealizuje. Potem te obrazy fotograficzne spotykają się na wspólnej wystawie wszystkich uczestników projektu. Sympatyczna przygoda bez napinania się i dorabiania ideologii >wielkiej sztuki<. Sztuka też w tym jest, ale ona powstaje w momencie zderzenia się dwóch sposobów widzenia, odczuwania i rozumienia zadanego tematu. Nikt w tym działaniu nie jest uprzywilejowany, nikt nie stoi na pozycji przegranej, nikomu nie przysługuje taryfa ulgowa."


Gabrysia Sienkiewicz (lat 5,5)
O sobie:"Lubię bawić się z bratem i swoimi koleżankami, nie lubię chodzić do przedszkola i do szkoły. Lubię wycieczki ... choć niektóre są męczące. Nie lubię kapusty kiszonej, ale lubię marchewkę z jabłkiem, motylki, ciasto, owieczki."

Co robi w wolnym czasie?"Zajmuję się w wolnym czasie rysowaniem i bawieniem się zabawkami razem z koleżankami. Mój ulubiony dzień to nie chodzić do przedszkola i bawić się moimi ukochanymi zabawkami."


Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Ten konkurs ma być na robienie zdjęć. I może ktoś inny zrobić takie zdjęcie np. fotograf lub większe dziecko ode mnie. Ja zrobiłam zdjęcie i trzeba było wydrukować to zdjęcie, i wydrukowaliśmy, a potem już było na wystawie."[bo Gabrysia brała już udział w Dwóch poziomach III - uwaga red.]

Po krótkiej chwili Gabrysia postanowiła rozszerzyć wyjasnienie:

"To jest konkurs fotograficzny. Biorę w nim udział ja lub inni, jakaś pani i pan. Polega na tym, że trzeba zrobić zdjęcie, takie nie byle jakie, i potem je wywiesić na wystawie np. mały fotograf na górze, większy, średni..."

Moment namysłu – i jeszcze jedno podejście:

"To jest konkurs taki, żeby zrobić zdjęcie nie byle jakie, tylko normalne na dany temat. Na przykład dorosły, a jak dziecko by widziało coś w swoich oczach, toby zrobiło zdjęcie kaczuszek."

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

przedstawiamy fotografów IV edycji

No i znów panowie... W Dwóch poziomach – pierwszaki. Lubimy pierwszaków :)


Karol Gustaw Szymkowiak
O sobie:
Urodzony latem 1983 roku we Wrześni. Fotograf dokumentalista, miłośnik fotografii analogowej. Członek wrzesińskiej grupy Fotodialog, współorganizator festiwalu Fotodialog. Autor bloga "Ślady przejścia". Aktualnie realizuje kilka projektów dokumentalnych.

Co robi w wolnym czasie?
Oczywiście fotografuje, czyta o fotografii, ogląda prace innych autorów. Do tego podróżuje - bardzo blisko, blisko i daleko. Ostatnio ogląda także filmy Woody'ego Allena. Lubi czarne oliwki.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Ideą Dwóch poziomów jest ciągłe zadawanie pytań. Podstawowe brzmi: czy dwa poziomy rzeczywiście istnieją? Czy sposób postrzegania i rejestrowania rzeczywistości przez dzieci i dorosłych różni się tak bardzo? Czy zbierane latami życiowe doświadczenie pozwala pełniej widzieć otaczającą nas rzeczywistość? A może to świeżość dziecięcego spojrzenia pozwala dostrzegać więcej?"


Tymon Posel (lat 7)
O sobie:
"Lubię grać w piłkę, biegać i być bramkarzem. Bawię się z kolegami w szukanie mrowiska."

Co robi w wolnym czasie?
Gra w grę "Mistrzowie 3D".

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"To fotografowanie wszystkiego, na przykład samochodów, drzew, domów z poziomu dziecka i z poziomu dorosłego."

sobota, 10 sierpnia 2013

przedstawiamy fotografów IV edycji

Znów weterani projektowi – dorosły z nami po raz czwarty, dziecko po raz drugi. Oboje zawsze zapewniają, że bardzo im się ta zabawa z aparatem podoba. 


Grzegorz Stadnik
O sobie:
Fotograf, obserwator, miłośnik włoskiej kuchni.

Co robi w wolnym czasie?
"
Nic się nie zmienilo, wciąż lubię sobie poleżeć."

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"To pewna forma uczenia dzieci przez doroslych oraz doroslych przez dzieci. Tematy zaproponowane przez dzieci tylko na pozór sa banalne."


Mikołaj Mężyk (lat 8,5)
O sobie:
"Już drugi raz biorę udział w projekcie Dwa poziomy. Interesuję się jazdą konną, obserwowaniem przyrody, indianami i dzikim zachodem."

Co robi w wolnym czasie?
Jeździ konno oraz czyta lub słucha opowieści o dzikim zachodzie.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Dwa poziomy pokazują wizję świata dzieci i dorosłych. Dziecko może, nie wstydząc się, pokazać, jak widzi świat."

piątek, 9 sierpnia 2013

przedstawiamy fotografów IV edycji

Dziś para stołeczna, tak się złożyło. Oboje, Iza i Tymon, byli już z nami w poprzedniej edycji Dwóch poziomów. Nie są spokrewnieni :)


Iza Sawicka
O sobie:
Jej miłość do fotografii urodziła się razem z jej synkiem, ponad 6 lat temu. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotografii. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Kocha podróże, podczas których powstaje jej fotograficzny dziennik: izasawicka.wordpress.com.

Co robi w wolnym czasie?
Szuka samej siebie. Bardzo często jest jej do tego potrzebny aparat fotograficzny.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"To sen trójki ludzi zarażonych pasją tworzenia [to o nas - uwaga red. :)]. W tym śnie łamane są bariery wieku, wszyscy uczą się od wszystkich."


Tymon Manthey (lat 9)
O sobie:
"Bardzo lubię moją szkołę i >Gwiezdne wojny<."

Co robi w wolnym czasie?
Ogląda "Gwiezdne wojny", gra w cymbergaja albo jeździ na rowerze.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Najpierw się czeka na temat, potem robi zdjęcia, a potem te zdjęcia trafiają na wystawę."

czwartek, 8 sierpnia 2013

przedstawiamy fotografów IV edycji

Dziś Łódź pod rękę z Wrocławiem. Marysia to nasza weteranka dwupoziomowa, od początku trzaska foty na wystawę :) A jej partner w zadaniu – po raz pierwszy u nas, mamy nadzieje, że będzie się tu czuł dobrze.


Maciej Rawluk
O sobie:
Wykłada na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przygotowuje projekty, w których pomagają mu szeroko pojęte nowe media – głównie rejestracja obrazu i dźwięku wszelkimi możliwymi sposobami.

Co robi w wolnym czasie?
Gra w piłke i uprawia... figi.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"Dzieci, ale i dorośli. Osobno, ale razem. Zabawa, ale na serio. Jedno zdjęcie, ale 34 fotografie."


Marysia Lewandowska (lat 9)
O sobie:
Lubi fotografować.

Co robi w wolnym czasie?
Oprócz fotografowania jeszcze czyta, projektuje i uprawia sporty.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
Jeden temat. Pomysły dziecka i dorosłego.

środa, 7 sierpnia 2013

przedstawiamy fotografów IV edycji

Po krótkiej, wymuszonej przerwie – tadam! dziś dwie panie wreszcie. Bardzo lakoniczne obie. Nawet my niewiele wiecej o nich wiemy, oprócz tego, że zdjęcia przygotowały ciekawe :)

Katarzyna Opara-Ferenc
O sobie:
Krótko: absolwentka WS FOTO.

Co robi w wolnym czasie?
Fotografuje, spotyka się z ludźmi i z naturą.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"To projekt pokazujący widzenie świata z perspektywy dziecka i dorosłego."


Milena Kubacka (lat 9)
O sobie:
Przyjacielska i zawsze wesoła, uwielbia zwierzaki.

Co robi w wolnym czasie?
Gra i bawi się z koleżankami.

Jak wyjaśnia ideę "Dwóch poziomów"? 
"To wystawa, która pokazuje zdjęcia na dwóch poziomach: dziecka i dorosłego."